Predmet končí záverečnou skúškou v skúškovom období. Na získanie hodnotenia je potrebné preukázať vedomosti a zručnosti v teoretickej (prehľadovej) a praktickej časti.
Domáce zadania
K zadaniam je možné pristúpiť v 3 režimoch. Výber režimu je potrebné urobiť v github classroom do termínu odovzdania prvého domáceho zadania. Ak si niekto nezvolí režim dobrovoľne, bude hodnotený podľa verzie B.
- A: priebežné vypracovanie: odovzdávate riešenia priebežne v github classroom, dostávate priebežne počas semestra komentáre k riešeniam.
- B: vypracovanie pred skúškou: termíny odovzdania sa ignorujú, nedostanete ani spätnú väzbu k riešeniam. O vypracovaných zadaniach sa porozprávame na skúške. Spoločný termín odovzdania pre všetky zadania je deň pred praktickou časťou skúšky.
- C: projekt: vyberiete si nejaký projekt a v princípe si vymyslíte vlastné domáce zadania, ktoré sa venuju jednej spoločnej téme. Obsahom a rozsahom by mohli byť podobné ostatným domácim zadaniam. Odporúčam odkonzultovať zadania vopred. Ak máte záujem o spätnú väzbu priebežne – môžete v githube pridať odkaz na aktuálnu verziu s popisom, čo bolo urobené. Alebo ukážete výsledok na praktickej časti skúšky. Termín odovzdania je deň pred skúškou.
Hodnotenie – za vypracovanie domácich zadaní môžete získať známku o 2 stupne lepšiu (viď detaily o hodnotení nižšie).
- Priebežný režim A: +1 stupeň za 2 vypracované úlohy, +2 stupne za 4 vypracované úlohy
- Vypracovanie pred skúškou režim B: +1 stupeň za 3 vypracované úlohy, +2 stupne za 5 vypracovaných úloh
- Projekt režim C – dohodneme sa individuálne.
Semester a domáce zadania
- počas semestra budú zverejnené domáce zadania. (Pravdepodobne) 5x za semester. Vypracovanie je samostatné.
- domáce zadania je možné nahradiť mini projektom – teda sériou vlastných zadaní, ktoré sa budú venovať jednej téme. Na téme a rozsahu je potrebné dohodnúť sa individuálne.
- účasť na prednáškach a cvičeniach je nepovinná, ale odporúčaná
Hodnotenie
- Zadarmo máte FX, získaním 50% z každej časti skúšky máte E.
- Výsledky domácich zadaní môžu zlepšiť známku max. o 2 stupne.
- Úspešné zvládnutie skúšky môže zlepšiť známku – každá časť o 1 stupeň.
- Navyše za poctivé absolvovanie predmetu – účasť a aktivita na prednáškach a cvičeniach, solídne (hoci aj neúplné) vypracovanie domácich zadaní a dôstojné absolvovanie skúšky môže byť ohodnotené zvýšením známky o 1 stupeň.
- Dôsledok: v prípade nevyriešenia ani jedného domáceho zadania nie je možné získať známku lepšiu ako C.
Záverečná skúška
Skúška začína o 9:00 praktickou časťou. Vypracovanie trvá maximálne 90 minút. Praktická časť spolu s úvodnou a záverečnou diskusiou bude ukončená do 11:00. Následne prebieha individuálne ústna časť. Ak sa plánujete zúčastniť iba jednej časti, oznámte to emailom. Na skúšku sa prihlasujete v AIS-e.
Praktická časť
Cieľom je preukázať zvládnutie techník precvičovaných počas semestra s použitím knižnice opencv. Na skúške môžete používať aj vlastný notebook. Programovať môžete v ľubovoľnom prostredí (pycharm, kaggle, colab…). Akékoľvek zdroje sú povolené (okrem kopírovania celých riešení).
Praktická časť začína predstavením obrázka/videa a krátkou spoločnou diskusiou – generovaním nápadov. Následne si s každým dohodnem úlohu, ktorú ide riešiť. V závislosti od množstva a kvality vypracovania domácich zadaní (alebo projektu) dostávate možnosť samostatne si zvoliť, čo budete robiť. Praktická časť končí obhajobou riešenia (ukážka a komentár ku kódu).
Očakávam, že zvládate techniky precvičované počas semestra na cvičeniach a domácich zadaniach. Okrem toho by ste mali ovládať základnú manipuláciu s obrázkami v pythone a vedieť aplikovať ľubovoľný algoritmus z knižnice opencv s použitím dokumentácie.
Ústna časť
Ústnou časťou skúšky preukazujete zvládnutie teoretických základov počítačového videnia. Táto časť prebieha individuálne – podľa počtu prihlásených študentov si dohodneme priebeh priamo na mieste.
Odpovedáte na dve otázky z nižšie uvedeného zoznamu. Jednu otázku si môžete vybrať, druhú dostanete pridelenú náhodne. Môžete absolvovať prípravu – nie sú dovolené žiadne zdroje (ani vopred pripravené materiály). Počas samotného skúšania je možné použiť v rozumnej miere internet a vyhľadať niečo.
Okrem poznámok z prednášok máte k dispozícii študijnú literatúru. Postupne budú k jednotlivým témam z prednášok doplnené aj konkrétne zdroje (podľa ktorého konkrétneho zdroja boli robené jednotlivé prednášky)
Na absolvovanie predmetu je potrebné získať aspoň 50% z každej časti skúšky.
Ďalšie pravidlá a poznámky:
- môžete si rozdeliť praktickú a ústnu časť skúšky a absolvovať ich v rôznych termínoch. Odporúčané je mať to v jeden termín.
- žiadna časť skúšky nie je prerekvizitou druhej – môžete absolvovať ústu časť bez praktickej na jednom termíne a praktickú na inom, ale aj naopak.
- môžete sa zúčastniť ľubovoľných termínov skúšky. V prípade nespokojnosti so získanou známkou je možné zopakovať si iba jednu časť skúšky (samozrejme aj obidve).